DnnForge - NewsArticles

موضوع پایان نامهراهنمای انتخاب موضوع پایان نامه در مقاطع ارشد، کارشناسی و دکتری برای دانشجویانی که هنوز به موضوع پایان نامه خود فکر نکرده اند.

در این مقاله  قصد داریم تا در مورد موضوع پایان نامه و چالش های تعیین موضوع مناسب پایان نامه یا رساله، صحبتی مختصر داشته باشیم، چرا که بسیاری از درخواست های کاربران معطوف به درخواست کمک و راهنمایی در تعیین موضوع پایان نامه است! 
اولین ترم تحصیلی در دوره ارشد مهمترین ترم زندگی است. شاید از این جهت که گام هایی که در این ترم برداشته می شود جزء موثرترین گام های زندگی یک محقق جوان است. 
در میان همه مسائلی که در انتهای این ترم با آن مواجه می شوید، از مهمترین آنها انتخاب استاد راهنما، انتخاب موضوع پایان نامه و مسیر تحقیقاتی است که شاید قرار است سالیان سال با آن زندگی کنید. ممکن است برای ترم اولی ها این حقیقت و تاثیر آن چندان ملموس نباشد، اما آنانی که امروز در رده های بالای تحصیلی به سر می برند منظور من را به خوبی متوجه می شوند. 
افراد بسیار زیادی را می بینم که در همین گام دچار سر در گمی می شوند، کندی حرکت و تاخیر در تصمیم گیری، تغییر تصمیم و تردید های بسیار.... 
 
دوستان عزیز، 
در جواب به بسیاری از دوستان چنین باید گفت که جستجوی موضوع پایان نامه وظیفه شما نیست، اینکه شما بایستی به دنبال موضوع پایان نامه بگردید مساله ای کاملا اشتباه است. شما دانشجوی ترم اول ارشد تا به حال چند مقاله خوانده اید؟ چند پروژه داشته اید؟ پس جستجوی موضوع پایان نامه وظیفه فردی است با تجربه و آشنا به مسائل تحقیق، و آن فرد کسی نیست جز استاد راهنمای شما. ایشان بر اساس تجربه چندین و چند ساله ای که دارد بایستی چند موضوع پایان نامه را به شما معرفی نماید و این شما هستید که بایستی با مطالعه چند هفته ای بر روی موضوعات پیشنهادی ایشان، یک موضوع پایان نامه را انتخاب کنید. در انتخاب موضوع بایستی کاملا هوشیار باشید و تمامی مقالات روز دنیا را درباره آن موضوع مطالعه کرده و نقشه راهی که قرار است در طول دوره ارشد یا دکتری طی کنید را ترسیم نمایید. 
در نهایت این شما هستید که بایستی از بین موضوعات پیشنهاد شده، با دانشی که کسب نموده اید، یک موضوع پایان نامه را انتخاب کنید و در این رابطه، خواندن هر چه بیشتر مقالات، مفیدتر خواهد بود. از استاد راهنمای خود بخواهید که به جای معرفی یک موضوع پایان نامه به شما، سر تیتر یک کار تحقیقاتی را به شما معرفی کند. از ایشان در مورد نمونه ای از کارهای انجام شده در سطح دنیا و حداقل یک نمونه مقاله بخواهید. البته گفته باشم که تحقیق و تفحص در مورد اینکه موضوع پایان نامه در ایران تکراری نباشد وظیفه استاد راهنمای شما نیست. این شما هستید که بایستی با کمی مطالعه و جستجو، از این بابت اطمینان حاصل کنید. مطلبی در رایتمن دیدم که دقیقا به همین مساله چگونگی پرهیز از تکراری بودن موضوع پایان نامه اشاره می کند اما تاکید می کنم انتخاب موضوعات و پیشنهاد آنها، به عهده استاد راهنمای شماست و تصمیم در مورد انتخاب یک موضوع و جلوگیری از تکراری بودن آن وظیفه شماست. 

ارسال دیدگاه:

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وب سایت